Ekonomi

Goldman Türkiye cari açık beklentisini değiştirdi

Türkiye ekonomisinde son iki yılın en yüksek aylık cari fazlası kaydedilirken, Goldman Sachs cari açığa ilişkin beklentilerini de değiştirdi.

Türkiye’de cari açığın artık risk oluşturmadığını belirten Goldman Sachs, açığın daha sürdürülebilir seviyelere doğru ilerlediğine dikkat çekti.

Banka, 2023 cari açık/GSYİH tahminini yüzde 4,8’den yüzde 4,1’e düşürdü. Banka piyasasının 2024 yılı beklentileri altındaYüzde 1,8 beklediğini belirtti.

Goldman Sachs ayrıca değerlendirmesinde, bu tahminlerin birincil gelir açığında bir genişlemeyi de içerdiğini ve bunun “önemli ölçüde yüksek faiz oranlarının bir sonucu olarak daha büyük faiz oranı ödemelerini yansıttığını” söyledi.

Banka önümüzdeki dönemde tahvillere giriş olacağını öngörüyor.

Banka, değerlendirmesinde, “Cari hesabın artık risk oluşturmayacağını düşünüyoruz çünkü gelecekte de iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz ve faiz oranlarındaki artışın bunu karşılayacak yeterli fonlamayı çekeceğine inanıyoruz.” dedi.

İki yılın en yüksek fazlası kaydedildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Pazartesi günü açıkladığı bilgiler, cari dengede iyileşmeye işaret etti.

Türkiye’de mevcut istikrar, Eylül ayında dış ticaret açığındaki daralmaya bağlı olarak 2021 yılından bu yana ikinci kez fazla verdi.

Mevcut istikrar, Eylül ayında Bloomberg anketinin 1,4 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde 1,88 milyar dolar fazla verdi. Ağustos ayında açıklanan 619 milyon dolarlık açık 357 milyon dolara revize edildi. Eylül ayında yıllık cari açık 51,7 milyar dolar oldu. Ağustos ayında yıllık açık 57 milyar dolar olarak açıklandı.

Ödeme istikrarı tanımlı dış ticaret açığı, ağustos ayında kaydedilen 7,1 milyar dolarlık açığa kıyasla Eylül ayında ciddi bir düşüş göstererek 3,66 milyar dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu