Haber

KEFEK Başkanı Aksal, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Kurulu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti.

Aksal yaptığı yazılı açıklamada, TBMM’de Ersoy’u ziyaret ettiklerini ve başta Selimiye Camii, Makedonya Kulesi ve Enez Kalesi olmak üzere Edirne’de devam eden ve planlanan projeler hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını bildirdi.

Aksal, Mimar Sinan’ın “şaheserim” dediği UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Mescidi’nde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başlattığı kapsamlı onarımın devam ettiğini bildirdi.

“Caminin iç ve dış cephesinde eş zamanlı olarak çalışmalar devam ediyor. Mevcut onarım kapsamında öncelikle önceki uygulamalardan kalan betonarme imalatlar titizlikle binadan kaldırıldı. Cami ve minarelerde taş temizliği ve üst örtü kurşun yenileme çalışmaları devam ediyor.Camide ve revaklı avluda kalem işi araştırması.Caminin cephesindeki taşların onarımı ile ahşap kapı ve kepenklerin bakım ve onarımı devam ediyor. camide paslanmaz çelik konstrüksiyonlu çimento esaslı ve düz cam iç-dış camlar ve cam şişe dipleri devam ediyor. Minarelerde onarım çalışmalarına başlandı. , avlu döşemeleri devam ediyor.”

Aksal, mezarlık ve türbedeki onarımların da onarım kapsamında değerlendirileceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu