Yaşam

Çin Başkonsolosundan Garip Deprem Paylaşımı

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin yaralarını sarmaya çalışırken, Çin’in Kuzey İrlanda Başkonsolosu Zhang Meifang rahatlatıcı bir açıklama yaptı. Twitter’dan yaptığı paylaşımda 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bir görüntüsünü paylaşan Meifang, “Çin’in yaptığı” köprü depremlerde ayakta kaldısöylenmiş.

Çin’in Türkiye’de inşa ettiği köprü depreme dayandıSözlerini kullanan Başkonsolos’un paylaşımı görenlerin ağzını açık bıraktığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü depremlerin yaşandığı Kahramanmaraş’ın tam ortasında, 1915 Çanakkale Köprüsü. yaklaşık 1.000 kilometre bir aralık var. Muhtemelen Meifang, paylaşım yaparken iki pozisyon arasındaki mesafeye bakmayı gerekli bulmadı.

Meifang’ın gönderisi:

Çanakkale Köprüsü ve Kahramanmaraş’ın ortasındaki depremler 950 kilometreye yakın bir aralık var. Yani evet, Meifang depremin köprüyü yıkmadığı konusunda haklı ama bunun nedeni köprünün dayanıklılığı değil.

Paylaşımdaki tek tuhaflık mesafe değil: 1915 Çanakkale Köprüsü de Çinli bir şirkete yapılmadı.

Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında bilinmesi gereken bir diğer şey ise, kim tarafından yapıldı . Öyle ki bu köprü, Zhang Meifang’ın yaptığı açıklamada iddia edildiği gibi Çinli şirketler tarafından yapılmadı. Türk ve Güney Koreli şirketlertarafından üstlenilen projenin rastgele Çin ile ilgisi yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu