Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Atina’da bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin Yunanistan’ın enerji, çevre ve Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği gibi konularda bölgede izlediği politikadan dolayı minnettar olduğunu belirtti.

Blinken, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından başkent Atina’da kabul edildi.

Görüşme öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Blinken, Atina ziyaretini ABD ile Yunanistan arasındaki Stratejik Diyalog sürecinin 4’üncü neslinin başlaması vesilesiyle yaptığını söyledi.

Blinken, bu sürecin ikili düzeydeki bağları güçlendirdiğini kaydetti.

ABD’nin Yunanistan’ın Ukrayna’ya verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Blinken, “Yunanistan’ın bölgedeki güç, çevre konularında liderlik, Batı Balkanlar’ın Avrupa ülkelerine dahil edilmesi gibi konularda üstlendiği rol çok büyük bir fark yaratıyor ve biz Bunun için minnettarım.” söz konusu.

Miçotakis ise Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bir yıldır devam ettiğini hatırlatarak, Yunanistan’ın Ukrayna’ya askeri yardım dahil destek verdiğini söyledi.

Başbakan Miçotakis, “Türkiye’den geldiğinizi biliyorum. Komşumuzun başına gelen bu insani felaket nedeniyle hepimiz derin bir yas içindeyiz. Yardım için arama kurtarma grubu gönderen ilk ülke olduk” dedi. söz konusu.

Miçotakis, deprem felaketinin Türk ve Yunan halkları arasındaki derin bağı ortaya koyduğunu belirterek, “Önemli ve büyük siyasi meselelerimiz olabilir ama halklarımızın arasında bağlarımız var. Umarım bizim için bir fırsat olur. çıkarlarımızı güzelleştirmesi ve Doğu Akdeniz’in geneli olan bu manevi bağın üzerine inşa edilmesinin ülke istikrarına faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.

Blinken’in yarın Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakı (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras ile görüşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu